Базилік: користь і шкода для організму
Чи справді базилік корисний? Навіщо додавати його у страви? Як він впливає на організм? Чи варто його їсти під час схуднення? Які страви крім салатів можна з ним приготувати? Про все це нижче.
Якими корисними властивостями володіє морква? Скільки цукру в моркві та які вона має протипоказання до споживання? Як смачно та оригінально можна подати моркву? Про все це нижче.
Ось 5 переконливих причин споживати моркву практично щодня:
Немає особливої різниці, яку моркву їсти. Більшість вітамінів, що містяться у складі цього коренеплоду є термічно стійкими. Єдиний вітамін з моркви, який суттєво втрачається при варінні — вітамін С. Проте, його легко можна отримати з фруктів та ягід (і загалом дефіцит вітаміну С при здоровому харчуванні зустрічається доволі рідко).
Перевага сирої моркви — менша кількість цукрів і нижчий глікемічний індекс. Тож при цукровому діабеті краще надавати перевагу овочу в сирому вигляді. В сирій моркві міститься близько 3.5 г цукрів на 100 г (у вареному — близько 4.5 г).
Термічно оброблений коренеплід варто вживати під час загострення виразкової хвороби шлунку, ентериту та гастриту. Це стосується саме періоду загострення (близько 7-10 днів), на цей час від сирої моркви та соку з неї треба повністю відмовитись. Зате морква у вареному вигляді дуже рекомендована і дієва під час цих хвороб для пришвидшення загоювання запальних процесів слизових оболонок. Тож раціон на період одужання обов’язково має включати варену моркву, бажано у поєднанні з жирами (наприклад, салат з вареної моркви, буряка та оливкової олії).
Чи можливе передозування вітаміном А? Так, передозування вітаміном можливе та навіть небезпечне. Проте, щоб отримати передозування, слід з’їсти кілька кілограмів моркви за один раз. Якщо відбувається регулярне надмірне вживання моркви, то також можливе забарвлення шкіри у жовтий відтінок. Проте цей ефект минає самостійно. В будь-якому разі, задля безпеки не варто зловживати морквою і споживати понад 300 г на день, адже надлишок вітаміну А негативно впливає на печінку.
Також не варто споживати дуже багато моркви вагітним, слід їсти ці овочі дозовано, бо надлишок ретиноїдів з моркви (особливо регулярний надлишок) може негативно вплинути на здоров’я дитини.
Чи справді базилік корисний? Навіщо додавати його у страви? Як він впливає на організм? Чи варто його їсти під час схуднення? Які страви крім салатів можна з ним приготувати? Про все це нижче.
Повна стаття 11.10.2023
Чи корисна вода з лимоном? Як часто її можна пити? Чи може вона нашкодити? Чи допоможе вода з лимоном схуднути? Про все це нижче.
Повна стаття 25.9.2024
З чого виготовляють зефір? Які корисні властивості йому приписують? Що з цього правда, а що — ні? В яких випадках можна їсти зефір? Про все це нижче.
Повна стаття 23.6.2024
Навіщо їсти гриби? Скільки та як часто можна їх вживати? Чи можуть їстівні гриби нашкодити? Чи допоможуть гриби схуднути? Про все це нижче.
Повна стаття 22.6.2024
Чим корисний чайний гриб? Чи допоможе комбуча схуднути? Чи всім можна пити цей напій? Як приготувати комбучу? Про все це нижче.
Повна стаття 16.6.2024
Чим корисний хумус? Чи всім можна його їсти? Чи допоможе хумус схуднути? Як приготувати його самостійно? Про все це нижче.
Повна стаття 15.5.2024