Узвар: корисні властивості компоту із сухофруктів
Узвар — український автентичний напій, який смакує холодним і гарячим. Але чи корисно пити узвар дітям і дорослим? Чи можна пити цей напій тим, хто худне? Скільки в ньому калорій і які є вітаміни? Про це і не тільки дізнаєтесь нижче.
Узвар користь і шкода
Узвар – це напій із сушених фруктів. Найчастіше його готують взимку із попередньо заготовлених сухофруктів. І саме від складу цього компоту варіюються корисні властивості узвару. Також важливу роль грає метод приготування. Якщо сухофрукти просто залити окропом і поставити на кілька годин запарюватись або ж варити до 10 хв, тоді вітамінів збережеться більше. Якщо сухофрукти варити тривалий час, тоді певний відсоток вітамінів втратиться через термічну обробку.
- Найпопулярнішим видом є узвар з сушених яблук. Користь від нього буде найбільшою, якщо випивати не лише напій, а і з’їдати яблука, з яких він готувався. В такому випадку організм отримає пектин і м’які харчові волокна, які дуже корисні для кишківника. Також в ньому є природні цукри, які корисні для розумової роботи. Проте варто зауважити, що цукри мають споживатись дуже помірно. Ще одне, чим корисний узвар з яблук — позитивний вплив на водний баланс, особливо в період ГРВІ, коли рекомендовано пити багато рідини.
- Компот із кураги чи сушеного персика, окрім відмінних смакових якостей ще й підвищує працездатність організму. Якщо з’їсти разом із курагою, тоді він покращує роботу шлунково-кишкового тракту.
- Узвар із кураги, сушених вишень і чорносливу містить також рослинне залізо (звісно, в першу чергу це стосується варіантів, коли узвар споживається разом із фруктами).
- Напій із сухофруктів із додаванням сушених ягід шипшини позитивно вплине на імунітет завдяки високому вмісту вітаміну С. Такий узвар користь принесе у період застуд та інфекційних захворювань.
- Компот із родзинок матиме відмінний смак, адже родзинки багаті на фруктозу, яка наситить організм калієм та покращить роботу нервової системи.
Що стосується шкоди, то тут варто врахувати кілька нюансів:
- при надмірному споживанні користь узвару буде нівельована кількістю цукрів (навіть фруктових), які організм отримає разом з напоєм;
- варто ретельно підбирати сухофрукти, адже якість сушки на пряму впливає на корисність напою. Доволі часто в сухофруктах може бути цвіль через неправильне зберігання або недостатньо низький вміст вологи;
- інгредієнти для узвару перед приготуванням треба ретельно оглянути й на цвіль, і на наявність шкідників (зберігати варто в щільно закритих місткостях).
Узвар для тих, хто худне
Чим корисний узвар для тих, хто худне? Він має помірну калорійність і вважається відносно корисним джерелом цукрів. Калорійність теж доволі невисока: без доданого цукру склянка узвару містить в середньому 66 ккал. Проте, навіть у не підсолодженому узварі в одній склянці вже є 12 г природного цукру. Це варто враховувати тим, хто худне, і споживати напій дуже помірно.
Якщо споживати узвар разом з фруктами, то слід розуміти, що калорійність суттєво зросте. Проте як бонус буде клітковина, яка позитивно вплине на процеси травлення.
Рецепти узвару
Будь-яка сушка між собою чудово поєднується і не так важливо, які сухофрукти будуть взяті для напою. Рецептура буде приблизно однакова. На три літри узвару треба взяти приблизно 350 г сухофруктів, замочити їх у холодній воді на 2 години, після чого проварити близько 10 хв на помірному вогні та дати настоятись під кришкою мінімум 30 хв.
Інший варіант — залити фрукти окропом, проварити 10 хв і накрити кришкою на кілька годин. Обидва варіанти зменшать тривалість термічної обробки, завдяки чому збережеться трохи більше вітамінів.
Якщо хочеться урізноманітнити узвар, то можна додати в нього під час приготування:
- корицю, кардамон, гвоздику — так напій стане пряний і неймовірно ароматний;
- можна також додати ягоди калини в узвар (його користь в цьому випадку суттєво зросте завдяки дуже високому вмісту вітаміну С в ягодах);
- свіжі скибки або тільки шкірки від апельсинів, так напій отримує цитрусові ноти та трохи збільшиться вміст вітаміну С;
- можна додати в узвар сушений інжир (особливо цей вид сухофруктів помічний під час хвороб верхніх дихальних шляхів).
9.7.2023
Таблиця Калорійності
Цікаве