Корисні властивості гарбузової олії
Чим корисна гарбузова олія? Як її правильно споживати, щоб олія справді принесла користь? Чи є протипоказання до вживання цієї рослинної олії та як її правильно зберігати, щоб вона не принесла шкоди?
Гарбузова олія: користь і шкода
Цей вид олії вичавлюється із сирого гарбузового насіння. Фактично, вона зберігає більшість користі з цього насіння, крім білків та клітковини. Як олія впливає на організм?
- Позитивний вплив відбувається на шкіру. Все завдяки жирам, вітамінам А і Е (які жиророзчинні, тому завдяки олії добре засвоюються) – це вітаміни, які беруть участь в регенерації шкіри та сповільненні процесів старіння. При браку цих вітамінів в першу чергу починаються різноманітні негативні проблеми зі шкірою: дерматити, подразнення, сухість, свербіж чи подібний дискомфорт.
- Олія гарбузова користь приносить і для нормальної роботи всього шлунково-кишкового тракту. Зокрема, завдяки тому, що регулярне вживання саме цього виду олії є профілактикою застою жовчі. Через застої і брак жовчі не відбувається нормальне розщеплення жирів та засвоєння жиророзчинних вітамінів, порушуються процеси перетравлення і очищення кишківника. Відповідно, цю олію слід вживати тим, хто має схильність до застою жовчі (але саме у вигляді профілактики, а не коли вже відбулось загострення проблеми).
- Олія має протизапальну дію, завдяки великій кількості флавоноїдів у складі. Ці речовини позитивно впливають на капіляри, нормалізацію артеріального тиску і боряться із процесами старіння, які відбуваються під дією УФ-променів.
- Гарбузова олія користь приносить і для тих, хто має схильність до анемії (дефіциту заліза). В 100 г цієї олії міститься 13 мг заліза (денна норма – 18). Порція 15 г олії на день (як заправка в салат або до приготованих овочів) забезпечує організм на 10% потреби в залізі. Особливо на олію слід звернути увагу жінкам, так як вони найбільше схильні до анемії, а також тим, хто не вживає м’яса (вегетаріанська, веганська дієта або під час посту).
- Гарбузова олія корисні властивості забезпечує завдяки високому вмісту хлорофілу (але лише у випадку, якщо це якісна олія першого холодного віджиму). Цей компонент є потужним антиоксидантом, бере участь у виробленні колагену (той компонент, який відповідає за пружність шкіри і боротьбу зі зморшками), покращує детоксикаційні функції органів травлення (зокрема, печінки та кишківника), допомагає насичувати клітини організму киснем.
Хоч користь гарбузової олії доволі суттєва, проте є в неї і низка протипоказань. Кому і коли не варто споживати цей вид рослинних жирів?
- При цукровому діабеті варто консультуватись з лікарем стосовно цієї олії, так як вона може впливати на рівень глюкози (або як мінімум самостійно відслідкувати зміни рівня глюкози після споживання).
- Не варто вживати цю олію під час загострення виразки, гастриту, коліту, інших хронічних хвороб чи розладу кишечника (зокрема, під час діареї). Це пов’язано з тим, що олія стимулює викид жовчі, що може погіршити стан при хворобі, наприклад, додатково подразнити слизову кишківника.
- Не підійде олія з насіння гарбуза тим, в кого є каміння в жовчному міхурі. Так як цей продукт жовчогінний, він може погіршити стан, викликати біль і рух каміння (або навіть перекривання жовчних протоків). Після медикаментозно лікування каміння, коли воно вже розчепиться під дією ліків, олія навпаки рекомендована. Так як одна з причин утворення каміння – застій жовчі.
- Обережно її слід вживати вагітним, які мають будь-які хронічні захворювання органів шлунково-кишкового тракту.
Олія з гарбуза: як правильно споживати і зберігати
Ключове – не варто на ній смажити або використовувати для запікання, адже вона має невисоку точку горіння. До того ж, вітамін А і його провітаміни розпадаються при температурі вище 120 градусів, тож олія частково втратить користь.
Зберігати олію слід тільки в темних скляних пляшках (так як вітамін Е і деякі жири у складі руйнуються і окислюються під дією світла), в шухляді подалі від світла та сонця. Також оптимальна температура зберігання – +15+20 градусів, тож краще класти його подалі від плити чи інших теплих місць. Відкриту пляшку олії краще спожити протягом 2 місяців.
Ідеальний варіант використання – додавати олію в салати або до свіжих чи приготованих овочів. Вона також підійде як основа для соусів (наприклад, для песто) і навіть для десертів без випічки (веганські десерти, халва, козинаки). Вона має приємний аромат гарбузового насіння, тож буде окремим цікавим акцентом у страві.
За бажанням, олію можна додатково ароматизувати. Наприклад, перед заправкою салату занурити в неї зубчик часнику, цедру лимона, свіжу гілочку розмарину або базиліку.
25.3.2021
Таблиця Калорійності
Цікаве