Чорниця: користь та шкода для організму
Чорниці — це ягоди, які можна сміливо їсти щодня, адже користь від них надзвичайно висока. Що такого цінного міститься в чорниці? Кому її не можна споживати? Як зберігати чорницю і їсти її, щоб всі вітаміни максимально збереглись і засвоїлись? Про все це нижче.
Корисні та лікувальні властивості чорниці
Нижче наведено лише 10 ключових найцінніших властивостей, насправді їх більше:
- Зміцнює імунітет. Це відбувається не лише через вітамін С, а також через антиоксиданти (які є профілактикою появи запальних та мутагенних процесів в організмі). Ще один бонус для імунітету відбувається завдяки клітковині, яка позитивно впливає на мікрофлору кишківника (саме здоровий кишківник майже на 80% забезпечує роботу імунної системи).
- Корисна чорниця для зору, зокрема завдяки високому вмісту речовини лютеїн. Вона захищає очі від шкідливого впливу ультрафіолету, а також підтримує здоров’я сітківки і є профілактикою появи вікових захворювань сітківки.
- Речовини, які містяться в ягодах, покращують роботу печінки, сприяють її відновленню, позитивно впливають на процеси детоксикації організму (які печінка як раз і виконує).
- Відчутна користь чорниці для серцево-судинної системи. Антиоксиданти та вітаміни з ягід працюють над відновленням стінок судин та їхнім зміцнення, що своєю чергою стає профілактикою великої кількості судинних захворювань.
- Приємний бонус від чорниці відчує і шкіра. Вітамін С з ягід зменшує прояви куперозу (так-званої судинної сіточки на шкірі) і трохи покращують ситуацію із пігментними плямами та тоном шкіри. Антиоксиданти сповільнюють процеси старіння. Нормальна робота кишківника суттєво зменшує ризик появи запальних елементів на шкірі та вугревих висипів.
- Ще одне, чим корисна чорниця — оздоровлюючий вплив на мозок. Ягоди працюють у двох напрямках: “тут і зараз” і “на перспективу”. Що стосується першого, то корисні речовини з ягід позитивно впливають на пам’ять та когнітивні функції (процеси запам’ятовування, згадування, зосередження і концентрації уваги), а також покращують кровотік у мозку. Стосовно напрямку “на перспективу”, то це стосується профілактики ряду захворювань і протизапальних властивостей. Біофлавоноїди (рослинні корисні речовини) є профілактикою хвороб Альцгеймера, ранніх проявів деменції, розсіяного склерозу.
- Темні сорти ягід, в тому числі й чорниця, володіють онкопротекторними властивостями. Біофлавоноїди знижують ризик запуску запальних і мутагенних процесів, які зрештою переростають в онкологічні.
- Ягоди нормалізують рівень цукру в крові, що своєю чергою добре позначається на судинах і роботі підшлункової залози. Чорницю можна їсти при цукровому діабеті в помірних кількостях (глікемічний індекс ягід орієнтовно 25-30, тому вони входять у список продуктів з низьким ГІ).
- В чорницях є унікальні речовини, які стимулюють у мозку процеси створення нових нейронів. Це позитивно впливає на роботу мозку та нервової системи.
- Корисні властивості чорниці можуть відчути люди, що схильні до стрибків артеріального тиску. Ягоди добре впливають на стабілізацію тиску (завдяки впливу на судини) і попереджають появу стабільних проблем, таких як гіпо- та гіпертонія.
Можлива шкода від чорниці
Переважно, протипоказання до цих ягід — це лише період загострення хвороб ШКТ, а також деякі види сечокам’яної хвороби. Під час стадії загострення холециститу, панкреатиту, гастриту, виразки, при наявності каміння в жовчному міхурі ягоди слід повністю виключити з раціону. Якщо є хронічні хвороби, то під час ремісії чорниці можна споживати, проте з певними обмеженнями. Зокрема, варто їх їсти не на голодний шлунок (а після споживання їжі) і обмежувати порцію орієнтовно до 200 г.
Корисні властивості чорниці при зберіганні: чи є сенс робити запаси?
Є 3 доступні методи зберігання чорниці, при якому зберігаються і її корисні властивості:
- Заморожування. У цілому вигляді або у подрібненому в стані пюре (але дуже бажано робити це без цукру). Важливо також правильно розморожувати ягоди. Робити це слід без термічної обробки. Тобто, перекласти з морозилки в холодильник (або при кімнатній температурі) до повного розмерзання. Або ж використовувати режим розморозки у приладах (проте, щоб температура була не вище 60 градусів). Заморожені ягоди зберігають всі властивості свіжих.
- Сушіння. Це може бути у вигляді сухофруктів (коли чорниця сушиться і стає подібна на родзинки) або у вигляді пастили. Оскільки пастила з чорниці на смак виходить доволі кисла, то замість цукру можна робити мікс чорниці з бананом або фініками.
- Сублімація. Коли з ягід практично повністю висушується вода. В такому випадку чорницю можна подрібнювати в порошок і додавати в десерти або розмочувати водою і додавати у страви (наприклад, у йогурт, кашу, смузі з льону).
У вигляді солодких компотів, варення та джемів чорниця не приносить ніякої користі, крім клітковини.
Смачні рецепти з чорницею
Ягода пасує до всіх корисних десертів. Наприклад, в таких смачних і багатих на вітаміни рецептах:
- Дієтичне морозиво з банана і чорниць. Завдяки замороженому банану морозиво набуває дуже ніжної консистенції. Крім користі такий десерт дійсно, по справжньому смачний.
- Ягідний десерт із закваскою. Простий і доступний десерт, який позитивно вплине на роботу кишківника (ягоди в десерті зберігають всі свої властивості).
- Ягідний кіндер пінгві. Хоч фактично — це тістечко, проте воно містить корисні вуглеводи, білок та вітаміни з домашнього сиру, ягідну користь, помірну кількість цукру.
5.12.2022
Таблиця Калорійності
Цікаве