Корисні властивості тунця для організму
Тунець — морська риба, яку люблять їсти в усьому світі. В Україні можна купити свіжозаморожені стейки та консерви з тунця. Яку користь дає вживання цієї риби? Як часто її можна їсти? Чи може цей продукт завдати шкоди? Які консерви є більш корисними? Чи варто вживати тунець під час схуднення? Про все це нижче.
Тунець: користь і шкода
М’ясо тунця приємне на смак, низькокалорійне та поживне. У ньому немає вуглеводів і харчових волокон. Натомість 100 г сирої риби містить:
- 148 калорій;
- понад 20 г білка, який легко засвоюється;
- лише 4,6 г жирів, з них — 0,9 г ненасичених.
Цей продукт багатий на деякі вітаміни та мікроелементи. У 100 г тунця є 107 мг жирних кислот омега-3, що становить 43% від мінімальної добової потреби у дітей та дорослих або 7–11% оптимальної денної дози для дорослих. З’їдаючи 100 г цієї риби, організм також отримує:
- селен — 90,5 мкг, що відповідає 130–180% денної потреби;
- ніацин (вітамін В3) — 18,5 мг — 115% потреби для жінок і 84% для чоловіків;
- вітамін В12 — 2,1 мкг — 70% добової норми;
- вітамін В6 — 0,94 мг — 47% денної потреби;
- вітамін D — 69 МО — 8% денної потреби.
Чим корисний тунець? Незамінна амінокислота PHE, якої в ньому доволі багато, потрібна для вироблення гормонів, створення білків, нормального функціонування нервової системи та організму загалом. Чому ще варто їсти цю рибу?
- Вона допомагає зберегти серце та судини здоровими. Підтримувати їх у нормальному стані вдається завдяки властивостям селену, ніацину та кислотам омега-3. Вони зменшують рівень поганого холестерину у крові, а також знижують ризик розвитку ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності, атеросклерозу, серцевого нападу та утворення тромбів.
- Важлива для кровотворення, адже для синтезу еритроцитів потрібні ніацин і вітамін В12. Нестача останнього може стати причиною розвитку анемії та оніміння кінцівок. Надмірна кількість цього вітаміну рідко має побічні ефекти, а надлишок накопичується у печінці, звідки організм може отримувати його у разі потреби.
- Добре впливає на нервову систему. Вітамін В12 бере участь у розвитку нейронів, а В3 здатен відновлювати клітини мозку. Ці елементи допомагають уникнути втомлюваності, погіршення пам’яті та сну.
- Антиоксидантна дія селену захищає клітини від вільних радикалів. Завдяки цьому вдається зменшити ризик виникнення артриту, респіраторних, онкологічних і серцево-судинних захворювань. Селен уповільнює процеси старіння, а також добре впливає на стан шкіри, зубів і волосся.
- Вітамін В6 сприяє росту та відновленню м’язів. Отримувати достатню кількість цього вітаміну важливо людям, які зазнають значних фізичних навантажень, наприклад, займаються спортом.
- Може знизити ризик розвитку діабету завдяки здатності вітаміну В3 підтримувати β-клітини підшлункової залози в нормальному стані. Тунець не містить вуглеводів, тож підходить людям, які контролюють рівень цукру в крові.
- Ця риба позитивно впливає на стан очей, зокрема сітківки. Жирні кислоти омега-3 дають змогу сильно скоротити ймовірність розвитку синдрому сухого ока.
Чи може тунець завдати шкоди? Точно не можна його їсти тим, хто має алергію. З обережністю слід споживати і тим, хто має хвороби нирок. Адже часто лікарі рекомендують в цьому випадку контролювати і обмежувати кількість білка в раціоні, а тунець належить до високобілкових продуктів.
Всі інші можуть вживати 1–3 порції на тиждень. Бажано вибирати філе з не надто дорослої та великої риби чи надавати перевагу консервам, бо їх зазвичай виготовляють з тушок малого чи середнього розміру. Правильно приготовані консерви зберігають вітаміни та мікроелементи і є зручною готовою їжею для швидкого перекусу.
Тунець: корисні властивості під час схуднення
Завдяки відсутності вуглеводів, низькому вмісту жирів і калорій тунець є дієтичним продуктом. Його однозначно можна додавати в меню під час схуднення, бо ніацин залучений в перетворенні вуглеводів і жирів на енергію. Варто лише вибирати свіжу чи консервовану у власному соку рибу, бо вона є низькокалорійною. У порівнянні з цими варіантами така ж кількість тунця з додаванням олії має в 1,5–4 рази більше калорій. Якщо все ж купляти консерви з олією, то слід надавати перевагу оливковій холодного віджиму, а не соєвій чи кукурудзяній.
Ще 3 причини їсти тунець, щоб схуднути:
- Значна кількість білків допоможе довше почуватися ситими та дотримуватися норми спожитих калорій.
- Шкіра зберігатиме пружність завдяки колагену, для синтезу якого потрібен селен.
- Білок допомагає формуванню м’язової маси, що позитивно вплине на метаболізм і зниження відсотка жирової маси.
Результати одного дослідження свідчать, що люди, які протягом кількох тижнів регулярно їдять нежирну рибу, краще втрачають вагу у порівнянні з тими, хто її не їсть.
Перевірені рецепти з тунцем
Набагато простіше додати в меню консервований тунець. Користь буде не меншою, ніж у свіжого, ще й дозволить заощадити час на приготування страв.
- Салат з яйцями та тунцем — корисний, яскравий, дуже просто робиться.
- Рулет із лаваша з тунцем — перекус, який допоможе швидко втамувати голод. Потребує мінімум часу на приготування.
- Салат три сири з тунцем — поживна страва з багатим смаком і високим вмістом білків.
- Піца з тунцем за 10 хвилин — для неї не потрібна духовка, достатньо звичайної сковороди з антипригарним покриттям. Лише 10–15 хвилин і сніданок або обід готовий.
- Салат з квасолею і тунцем — відмінний варіант для соковитої вечері з багатьох інгредієнтів.
Якщо потрібно приготувати щось зовсім швидко, можна зробити бутерброди з консервованого у власному соку тунця та хліба з цілозернового борошна. За можливості доповнити їх овочами та зеленню.
30.9.2023
Таблиця Калорійності
Цікаве