5 причин, чому ви (можливо) не худнете
Ви їсте все лише корисне і дієтичне, але не худнете або навіть набираєте вагу? Є декілька причин, у чому може бути помилка.
Що таке гранола? Які корисні властивості вона має? На що треба зважати, додаючи її до раціону? Чи може вона нашкодити? Як вибрати корисну гранолу в магазині? Як приготувати її самостійно? Про все це нижче.
Гранола — це готова їжа, яку найчастіше їдять на сніданок або як швидкий перекус. Традиційно вона складається з вівсяних пластівців, горіхів, насіння, сухофруктів, олії та підсолоджувачів (цукор, мед або кленовий сироп). Суміш ретельно перемішують і запікають у духовці, щоб всі складові стали хрумкими. Її можна їсти сухою, бо це вже готова до вживання страва, але також можна заливати її молоком, йогуртом, кефіром чи іншими кисломолочними напоями.
Чому гранола корисна? Вона містить багато вуглеводів, жирів, білків і харчових волокон. Поживність 100 г залежить від складу і зазвичай коливається в межах 380–450 калорій. Цей продукт варто додати до свого меню людям, які займаються фізичною активністю. А ще це вдалий варіант для сніданку, щоб на початку дня отримати значний заряд енергії. Як гранола впливає на організм?
Попри те, що гранолу вважають дієтичною їжею, вона може завдати шкоди. Є чотири небезпечні чинники:
В невеликих кількостях ця страва корисна для втрати зайвих кілограмів, особливо якщо їсти її в першій половині дня. Чому так?
Під час схуднення найкраще буде їсти гранолу на сніданок, до занять спортом або після них, щоб отримати велику кількість складних вуглеводів. Однак треба пам’ятати, що не будь-яка гранола є корисною. Важливо перевіряти склад продукту перед покупкою, щоб уникнути ризиків, про які згадувалося вище. Найбільшу частку у продукті мають становити вівсяні пластівці, а горіхів і насіння має бути помірна кількість. Продуктів з доданим цукром краще уникати — вони дадуть лише порожні калорії без жодної користі. Якщо гранола не містить сухофруктів, перед вживанням можна додати невелику кількість свіжих фруктів або ягід — так організм отримає більше клітковини, вітамінів і мікроелементів. Дуже солодкі наповнювачі, як-от банани або чорну смородину краще чергувати з менш солодкими фруктами.
Склад продукту розповість достатньо, щоб зрозуміти чи варто його купувати. Основа корисної граноли — цілозернові пластівці — насамперед вівсяні, але також можуть бути пшеничні, ячмінні, кукурудзяні, житні тощо. Бажано, щоб частка зернових складала 35–70%. Інші інгредієнти, їхня кількість і склад можуть сильно відрізнятися залежно від потреб організму та смакових уподобань. Наприклад, гранола може містити:
Всі ці складові є корисними, бо забезпечують організм ненасиченими жирами, вітамінами, мікроелементами та клітковиною. Отримати від граноли користь можна, якщо 1 порція буде містити щонайменше 4 г клітковини, а краще — більше. Є підстави стверджувати, що щоденне вживання 100 г граноли з високим вмістом харчових волокон (8-16 г на порцію) дає швидкий позитивний ефект. А саме: добре впливає на кишківник, травлення та допомагає регулювати рівень глюкози у крові.
Невелика кількість рослинних олій (соняшникової, лляної, оливкової, ріпакової) у цій страві теж цілком прийнятна. Інші натуральні складові, які часто додають виробники, є не такими корисними. Приміром, мед хоч і містить трохи вітамінів і мінералів, але основні його складові — фруктоза та глюкоза. Тож він не набагато кращий за звичайний цукор. Деякі виробники додають одночасно мед і глюкозно-фруктозний сироп, цукор або цукати. Гранолу з таким складом краще залишити на магазинній полиці.
Чи варто купувати гранолу з кокосовою або пальмовою олією? Залежить від кількох чинників:
Людям, які мають нормальний рівень холестерину, здорові судини та серце, невелика кількість насичених жирів не зашкодить. Але якщо загальний обсяг цих жирів у раціоні доволі високий, збільшувати його точно не слід.
Велика частка гранол, які продають у супермаркеті, містять складові з доданим цукром і насиченими жирами. У підсумку така їжа не надто корисніша за магазинне печиво. Тому краще не купляти суміші зі шкідливими інгредієнтами або споживати їх лише зрідка та у невеликій кількості.
Отримати максимальну користь від цієї їжі можна, якщо приготувати її самостійно. Зробити це доволі легко навіть з мінімальним досвідом. Чи варто витрачати на це час? Так, якщо хочеться гарантовано вживати цю страву без ароматизаторів і зайвих цукрів. До того ж у власноруч зроблену суміш можна додати складові на власний смак. Ось кілька перевірених рецептів:
За бажання та наявності інших горіхів і сухофруктів, можна спробувати приготувати різні варіанти суміші. Перевага цієї їжі в тому, що одні складові легко замінити на інші. Експерименти з різними продуктами допоможуть створити власну ідеальну гранолу й, можливо, не одну. Важливо лише, щоб всі інгредієнти були корисними. Приміром, замість кокосової олії краще додавати оливкову чи соняшникову.
Якщо потрібно отримати батончик, готову до запікання суміш слід викласти на деко суцільною цеглинкою товщиною в пару сантиметрів. У цьому випадку не потрібно її перемішувати й для запікання зазвичай вистачає 15–20 хвилин при температурі 160–170°С. Після запікання суміш має охолонути, а тоді її можна порізати на шматочки потрібного розміру. Легкі та поживні батончики — це відмінний варіант для відновлення сил на роботі, у школі чи після фізичних навантажень.
З чим можна їсти гранолу? Вона сама по собі смачна та поживна, тож можна похрумтіти без нічого. Це зручний варіант для перекусу в дорозі, на природі та у поході. Гранола чудово комбінується з кисломолочними продуктами. Суміш можна залити холодним молоком або ряжанкою. Вегетаріанцям підійде варіант з рослинним молоком, фруктовим смузі чи соєвим йогуртом. Можна також їсти суху суміш і запивати її соком або чаєм.
28.10.2023 Таблиця Калорійності ЦікавеВи їсте все лише корисне і дієтичне, але не худнете або навіть набираєте вагу? Є декілька причин, у чому може бути помилка.
Повна стаття 23.7.2020
Чи корисна вода з лимоном? Як часто її можна пити? Чи може вона нашкодити? Чи допоможе вода з лимоном схуднути? Про все це нижче.
Повна стаття 25.9.2024
З чого виготовляють зефір? Які корисні властивості йому приписують? Що з цього правда, а що — ні? В яких випадках можна їсти зефір? Про все це нижче.
Повна стаття 23.6.2024
Навіщо їсти гриби? Скільки та як часто можна їх вживати? Чи можуть їстівні гриби нашкодити? Чи допоможуть гриби схуднути? Про все це нижче.
Повна стаття 22.6.2024
Чим корисний чайний гриб? Чи допоможе комбуча схуднути? Чи всім можна пити цей напій? Як приготувати комбучу? Про все це нижче.
Повна стаття 16.6.2024
Чим корисний хумус? Чи всім можна його їсти? Чи допоможе хумус схуднути? Як приготувати його самостійно? Про все це нижче.
Повна стаття 15.5.2024