Шлях до здоров'я
та благополуччя
App store rating

Шлях до здоров'я
та благополуччя

Цукрозамінник стевія: все, що треба знати

Стевія – це підсолоджувач, який отримують з листя однойменної рослини. Фактично, стевія станом на сьогодні – це єдиний природній та натуральний підсолоджувач, який використовують замість цукру і який при цьому не містить калорій (на відміну від інших цукрових альтернатив – меду та різних сиропів).

Стевія: користь і шкода

Почнемо з корисних властивостей, адже їх суттєво більше. Отже, переваги які має стевія, чим корисна і кому можна споживати:

  1. Спеціалісти радять споживати її тим, хто має проблеми з вагою (надмірна чи ожиріння), особливо під час схуднення. Адже стевія – замінник цукру без калорій.
  2. Вона суттєво солодша за цукор. Відповідно, вона добре підходить для заміни цукру в будь-яких стравах і десертах для зниження їх калорійності та кількості вуглеводів.
  3. Вона абсолютно безпечна при виразці, гастриті, застої жовчі, печії, підвищеному газоутворенні і т.д., тобто, вона хороша альтернатива цукру при будь-яких проблемах з травленням, коли звичайний цукор як раз споживати не варто.
  4. Стевія – цукрозамінник, який підходить в переддіабетних станах, тобто в тих випадках, коли рівень глюкози в крові стабільно підвищений. Адже вона мінімально знижує рівень глюкози, замінює цукор в стравах, допомагає відмовитись від цукру під час схуднення (а зниження ваги тіла до рівня норми важливе для недопущення діабету).
  5. Стевія у вигляді листя корисна для роботи кишківника (завдяки олігосахаридам).
  6. Ця рослина містить флавоноїди – це антиоксиданти, які сповільнюють процеси старіння і зміцнюють стінки судин.
  7. Ефірні олії в складі мають протизапальні властивості, тому є профілактикою запальних процесів в організмі.
  8. Листя стевії містить корисні мінерали, найбільше – цинку (важливий для імунітету, краси волосся та шкіри, гормональної системи).
  9. Глікозиди в складі сушеного листя стевії нормалізують артеріальний тиск і мають легкий тонізуючий ефект.
  10. Листя стевії має легкий антибактеріальний та ранозагоювальний ефект (завдяки цинку та дубильним речовинам). Відповідно, листя рослини корисне при проблемах із слизовими органів травлення, а також для профілактики появи ерозій і загострення виразок.

Що стосується шкоди чи протипоказань, то список суттєво коротший. Стевія протипоказання має наступні:

  • наявність алергічних реакцій на листя стевії (цей вид алергії доволі рідкісний);
  • стевію слід обережно приймати при цукровому діабеті з одночасним прийомом ліків, що знижують вміст цукру в крові (адже велике споживання листя рослини може додатково знизити показник глюкози, проте при помірному споживанні замінник цукру стевія не знижує рівень глюкози, і точно не підвищує, тож при діабеті вона безпечна);
  • обережно слід споживати вагітним та в період грудного вигодовування (стевія безпечна для споживання, проте варто попередньо консультуватись з лікарем);
  • не варто давати її маленьким дітям (молодшим 3-х років).

Стевія: використання у стравах

Вона підходить для більшості страв – від напоїв (банально – в чай та каву), каш та йогуртів до випічки та десертів (різноманітних мусів, кремів, бісквітів, печива, запіканок, кексів і т.д.).

Цей цукрозамінник солодший за цукор у 8-10 разів (залежить від виробника і способу екстракції стевії), відповідно, слід враховувати це при приготуванні десертів. Варто не забувати і про те, що цукор в рецепті випічки часто потрібен для консистенції готової страви. Тому стевія підійде по смаку, але може не дати потрібну пухкість чи текстуру випічки.

Крім цього, інколи рослинний замінник цукру стевія в десертах може давати трохи специфічний, приторний (солодкавий) післясмак. Тому корисна порада – використовувати стевію з цукром або фруктами в складі рецепту (тростинний, кокосовий цукор, мед, сироп агави, фініковий чи кленовий сироп, а також банан, солодкі фрукти, фініки чи інші сухофрукти).

В якому співвідношенні має бути стевія / цукор? Тут слід шукати своє поєднання, яке буде максимально смакувати. Наприклад, можна в рецепті 80% цукру замінити стевією, а 20% лишити просто цукром або іншою корисною альтернативою з вище перелічених. Таким чином, і кількість калорій суттєво зменшиться, і для фігури буде безпечно, і смак не постраждає.

Оригінальні рецепти зі стевією

Ось кілька десертів, які чудово смакуватимуть зі стевією в складі:

  • ніжний та кремовий шоколадно-кокосовий мус, у складі якого: густий йогурт або вершковий сир, кокосова паста, какао, желатин, мед і стевія для підсолодження (або кокосове згущене молоко і стевія);
  • шоколадні вафлі з твердим сиром – солодке тісто і солоний сир дають оригінальне, але при цьому смачне поєднання, а в складі рецепту: вівсяне борошно, какао порошок, йогурт, яйце, твердий сир (наприклад, сулугуні), розпушувач і стевія;
  • цукерки чорний трюфель з ягідною присипкою – насичено шоколадні з легкою кислинкою, у складі цукерок: какао-порошок, какао-масло або вершкове, вершки, мед, стевія і ванілін, декоровані цукерки порошком сублімованих ягід (хоча підійдуть і дрібно порізані сушені, головне, щоб були з кислинкою).

Таблиця Калорійності

30.4.2021 Таблиця Калорійності Цікаве

З архіву

Які корисні властивості у ягід лохини?

Лохина – це крупні ягоди темно-синього кольору з білим нальотом. В Україні вони з’явились не так давно, проте вже стали популярними. Які вітаміни в ній містяться і чи має ця ягода протипоказання до вживання? Чи має лохина корисні властивості для схуднення і чи можна її піддавати термічній обробці? Відповіді на всі питання нижче.

Схожі статті

Користь води з лимоном: правда, міфи та правила вживання

Чи корисна вода з лимоном? Як часто її можна пити? Чи може вона нашкодити? Чи допоможе вода з лимоном схуднути? Про все це нижче.

Чим корисний зефір та кому не варто його їсти?

З чого виготовляють зефір? Які корисні властивості йому приписують? Що з цього правда, а що — ні? В яких випадках можна їсти зефір? Про все це нижче.

Чим корисні гриби для організму?

Навіщо їсти гриби? Скільки та як часто можна їх вживати? Чи можуть їстівні гриби нашкодити? Чи допоможуть гриби схуднути? Про все це нижче.

Чайний гриб (комбуча): користь та шкода

Чим корисний чайний гриб? Чи допоможе комбуча схуднути? Чи всім можна пити цей напій? Як приготувати комбучу? Про все це нижче.

Хумус: користь, з чим їсти та як приготувати

Чим корисний хумус? Чи всім можна його їсти? Чи допоможе хумус схуднути? Як приготувати його самостійно? Про все це нижче.

Доступні там, де вони вам потрібні

Графіки калорійності доступні онлайн, на телефонах, планшетах і смарт-годинниках, таких як Garmin і Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner