Адигейський сир — користь, шкода, рецепт приготування в домашніх умовах
М’який, ніжний на смак та дуже корисний адигейський сир. Які вітаміни та мінерали містяться в адигейському сирі? Чи можна приготувати його вдома? Як зберігати? З якими продуктами він поєднується? Про все це нижче.
Сир адигейський: користь та шкода
Цей продукт має ряд переваг, завдяки яким багато спеціалістів радять включати адигейський сир у свій раціон. Зокрема, він має такі корисні властивості:
- Помірна калорійність і жирність, завдяки чому цей продукт стає хорошим доповненням меню тих, хто знижує вагу або просто дотримується здорового харчування. Залежно від виробника, калорійність адигейського сиру складає в середньому 230-260 ккал на 100 г (серед більшості брендів, які продаються в Україні). Жирність продукту складає 16-19 г жирів на 100 г. Для порівняння можна взяти звичайний твердий сир, наприклад, голандський сорт. Його калорійність і жирність переважно: 340-375 ккал, жирність від 26 до 32 г. До того ж кількість білків в адигейському сирі майже така ж, як і у звичайному твердому (18-22, у твердому переважно лише на 2-4 г більше), а білки дуже важливі при зниженні ваги. Тому тим, хто худне, цей продукт дуже рекомендовано включати в раціон. В Україні він не такий поширений, як тверді сири, проте можна і самостійно приготувати адигейський сир (рецепт в домашніх умовах цілком можна реалізувати, адже для цього виду сиру не треба специфічних продуктів чи навичок).
- Високий вміст кальцію. Всі, хто схильний до дефіциту кальцію (люди похилого віку, підлітки, діти, вагітні, спортсмени) можуть включати адигейський сир як одне з джерел кальцію в раціоні. Залежно від виробника, в порції 50 г міститься чверть денної норми цього макроелементу.
- Високий вміст вітамінів та мінералів — ще одна причина полюбити адигейський сир. Користь організму принесуть такі корисні речовини (вказали також відсоток денної норми в 100 г сиру):
– фосфор і натрій — близько 40%;
– А, РР, В3 — близько 25%;
– В12 приблизно 20%;
– В2, В6, В9 — 10-15%.
- Завдяки вищезазначеним вітамінам сир добре впливає на нервову та репродуктивну систему, кістки, зуби, м’язи.
- На відміну від більшості сирів адигейський можна споживати тим, хто має підвищений артеріальний тиск, а також людям, що мають деякі захворювання нирок. Це можливо завдяки низькому вмісту солі, саме цей складник має бути в обмеженій кількості у людей з вищезгаданими проблемами зі здоров’ям (часто лікарі рекомендують дієти з мінімальним вмістом солі, і звичайні тверді сири знаходяться в групі нерекомендованих продуктів). У більшості твердих сирів міститься 2-3 г солі на 100 г продукту, натомість в адигейському сирі фактично у 2-3 рази менше (всього 1-1.2 г солі). До речі, це ще одна перевага для тих людей, хто має схильність до появи набряків (в тому числі під час вагітності).
Стосовно шкоди, єдиний відчутний мінус — цей сир не підійде тим, в кого є непереносимість лактози.
Сир адигейський: приготування (рецепт та покрокова інструкція)
В базовому рецепті ідуть такі пропорції:
- молоко 2 літри;
- сироватка близько 0,5 літра (це продукт, який лишається після виготовлення молочної продукції, але також підходять звичайні йогурт або кефір);
- сіль за смаком (орієнтовно 15-20 г – 1 ст.л.)
Молоко потрібно довести до кипіння. Додати сіль і розмішати. Перемішуючи кипляче молоко влити сироватку (або йогурт чи кефір). Продовжити мішати ложкою киплячу масу, поки зверху не утворяться грудочки сиру (близько 5 хв).
Сито застелити марлею. Вилити крізь неї вміст каструлі, щоб на марлі залишились грудочки сиру. Стиснути їх у кульку і максимально віджати зайву рідину. Покласти кульку у марлі на сито. Зверху покласти тарілку і будь-який прес (наприклад, миску або каструльку з водою 1-2 літри). Лишити це все на мінімум на 2-3 години (або на ніч) в холодильнику. Після цього сир буде добре спресований, легко нарізатиметься і буде повністю готовий до споживання.
Як зберігати приготовлений домашній адигейський сир? Оптимальний варіант — у скляному контейнері з кришкою. Зазвичай, термін придатності такого сиру близько 7-10 днів.
З чим смакує адигейський сир?
Він чудово доповнює салати. Смакуватиме як в простих овочевих салатах, так і з консервованою рибою, наприклад, в салатах з тунцем або м’ясом криля. А ще цей вид сиру смачно поєднується з відвареним буряком, олією та зерновою гірчицею.
Адигейський сир чудово підходить для закусок: з яйцями, овочами, в лаваші або млинцях, у вигляді пікантних сирних кульок тощо. Можна також кубики сиру замаринувати з пряними спеціями, в’яленими помідорами й подавати як закуску (для маринування вистачить буквально 2 годин в холодильнику). Смакуватиме він і на бутербродах, але слід враховувати, що цей сир майже не плавиться, на відміну від моцарели або твердого сиру.
Адигейський сир можна додавати у солоні пироги, наприклад, у начинку кіша з броколі та червоною рибою або з куркою та грибами.
Ось ще декілька простих низькокалорійних рецептів з адигейським сиром:
30.4.2023
Таблиця Калорійності
Цікаве