Додаток Таблиці Калорійності Знайти

Жимолость: корисні властивості та вітаміни в ягоді

Чим корисна жимолость? Скільки цих ягід можна їсти? Чи мають вони протипоказання? Чи допоможе жимолость схуднути? У якому вигляді її краще їсти? Про все це нижче.

Жимолость: користь і шкода

Жимолость — це чагарник з невеликими темно-синіми плодами та сизим тьмяним нальотом на шкірці. Зазвичай ягоди видовжені, довжиною до 2-3 см й мають циліндричну, овальну чи подібну до веретена форму. На смак кисло-солодкі, іноді трохи гіркуваті. Їхній смак і хімічний склад залежить від сорту, місця та умов вирощування.

Плоди жимолості на 80–88% складаються з води. У 100 г міститься 30–40 калорій, 5–10 г вуглеводів, 5–7 г клітковини та майже відсутні жири та білок. Скільки біологічно активних речовин можна отримати з такої порції?

  • Вітамін С — зазвичай 30–50 мг — це 37–70% добової норми. У деяких сортах може бути до 187 мг, тобто 230–265% добової потреби.
  • Вітамін К — 40 мкг, тобто 36–40% денної норми.
  • Вітамін А — 7% добової норми.

У невеликій кількості також присутні магній, залізо, фосфор, калій, кальцій та вітаміни групи В. У ягодах жимолості є лимонна, яблучна та інші органічні кислоти, пектин і значна кількість фенольних сполук і флавоноїдів. У чому користь жимолості для організму?

  1. Вона діє як потужний антиоксидант. Такий вплив зумовлений наявністю вітаміну С, фенольних сполук і флавоноїдів. Приміром, дослідження канадських вчених свідчить, що антиоксидантні властивості сортів «Бореаліс», «Індиго Джем» і «Тундра» у 2–6 разів вище, ніж у брусниці, чорниці, червоного винограду, полуниці, малини та ожини. Регулярне вживання жимолості допоможе запобігти запальним процесам в організмі. Це гарна профілактика атеросклерозу, дегенеративних захворювань мозку, ряду серцево-судинних захворювань і кількох видів раку.
  2. Допомагає боротися з вірусними та бактеріальними інфекціями завдяки своїй здатності пригнічувати розвиток патогенної мікрофлори. Зокрема ягоди ефективні проти збудників захворювань ротової порожнини та шлунково-кишкового тракту.
  3. Зміцнює судини, знижує артеріальний тиск і рівень холестерину у крові. Тому серцево-судинні захворювання рідше виникають у тих, хто їсть жимолость. Користь ще у тому, що вітамін С сприяє засвоєнню заліза, тож опосередковано запобігає анемії. Він також залучений у виробництво колагену, потрібного для швидкого відновлення шкіри після пошкоджень.
  4. Нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, зокрема кишківника завдяки високому вмісту харчових волокон.
  5. Допомагає підтримувати здоров’я кісток, адже вітамін К впливає на їхню щільність.
  6. Покращує епізодичну пам’ять у людей літнього віку завдяки високому вмісту вітаміну К.

Суттєвою перевагою цих ягід є те, що вони дозрівають одними з перших, навіть раніше за полуницю. У якому вигляді вживати жимолость? Вітаміни руйнуються при високій температурі, тому найкраще їсти свіжі, заморожені чи сушені при помірній температурі ягоди. Оскільки вітамін К жиророзчинний, варто поєднувати жимолость з кисломолочною продукцією чи горіхами.

Скільки цих ягід можна з’їсти за день, щоб максимально використати корисні властивості жимолості? Наразі це питання недостатньо досліджене, але дієтологи радять їсти до 100 г на день, що відповідає одній порції ягід. Якщо протягом дня хочеться з’їсти більше, варто узгодити це питання з лікарем. Точно не слід їсти багато цих плодів за раз. Адже, приміром, у 300 г жимолості міститься 15–21 г харчових волокон. Така кількість клітковини, отримана за раз, з високою ймовірністю призведе до неприємних відчуттів, як-от різей в животі, здуття, розладів шлунку, закрепу тощо.

Протипоказано їсти ці плоди лише людям з алергією. Інформації щодо того, чи можна вживати жимолость вагітним, недостатньо. Тому під час вагітності лікарі рекомендують не включати їх в меню або їсти зовсім потроху.

Чи можна їсти жимолость під час схуднення?

Так, адже ці ягоди соковиті та низькокалорійні. Чому ще їх варто їсти?

  1. Подовжують відчуття ситості завдяки високому вмісту клітковини. З’ївши порцію жимолості на десерт, у людини значно пізніше виникне відчуття голоду та бажання чимось перекусити.
  2. Харчові волокна добре впливають на функціонування кишківника. Нормальна робота системи травлення — одна з важливих умов зменшення ваги.
  3. Вітамін С допоможе уникнути обвисання шкіри, оскільки цей вітамін залучений у виробництво колагену. Звісно, це актуально лише при поступовій втраті ваги — при сильному раптовому зменшенні об’ємів тіла шкіра не встигатиме адаптуватися.

Чекати, що вживання жимолості стане ключовою причиною схуднення, не варто. Але ці ягоди точно будуть сприяти втраті ваги. А ще вони допоможуть урізноманітнити раціон і худнути смачно та безпечно.

Корисні рецепти з жимолостю

Оскільки лікувальні властивості жимолості суттєво зменшуються через термообробку, то готувати з нею краще страви, які не потребують запікання чи кип’ятіння. Ось кілька варіантів:

  • Знадобиться 50 г жимолості без кісточок, 100 г банана, порізаного кружальцями, 20 г насіння чіа та 150 г йогурту без домішок. Все перемішати й залишити на кілька годин у холодильнику.
  • Вівсянка з фруктами. Знадобиться 50 г вівсяних пластівців, 150 г йогурту, 100 г жимолості без кісточок, 50 г банана, 5 г пшеничних висівок. Банан розім’яти до стану пюре. Змішати всі інгредієнти та залишити на ніч у холодильнику.
  • Фруктове морозиво. Знадобиться по 100 г жимолості, банана, манго та молока. З ягід треба видалити кісточки, а банан і манго порізати шматочками. Все це заморозити. Заморожені фрукти та ягоди збити до кремового стану, поступово додаючи молоко. Таке морозиво добре освіжає та є корисним.

Жимолость також буде добре поєднувати з кисломолочним сиром, млинцями тощо. Отримати користь від неї можна, якщо додавати її у вже перевірені рецепти замість полуниці, вишні, слив та інших фруктів і ягід.

З архіву або читайте також:

10 корисних властивостей яблук: вагомі причини їсти їх щодня

2.11.2023 Таблиця Калорійності Цікаве

Коментарі

Коментарі не відображають думку редакторів та авторів блогу.

Додати коментар

Пов’язані статті