Чи справді базилік корисний? Навіщо додавати його у страви? Як він впливає на організм? Чи варто його їсти під час схуднення? Які страви крім салатів можна з ним приготувати? Про все це нижче.
Базилік: корисні властивості
Базилік — ароматна рослина, яка використовується в кулінарії. Листя базиліку багате на вітаміни та макроелементи. Існує кілька десятків сортів, кожен з яких додає стравам смаку, а організму — користь. У нас найбільш поширеними є зелений та фіолетовий базилік. Зелений найчастіше додають у салати та піцу, а фіолетовий — у м’ясні страви. Базилік добре поєднується з десертами, а приготований з нього лимонад відмінно освіжає та втамовує спрагу. Як і всі трави, він є низькокалорійним — у 100 г міститься лише 22 калорії, 1,6 г клітковини, мало білків, жирів і вуглеводів. Оскільки мало хто з’їсть багато цієї рослини за раз, то нижче частка від денної норми речовин, які містяться у 10 г:
- вітамін К — 39,5% денної норми;
- марганець — 5,5%;
- вітамін А — 3,3%;
- залізо — 2,4%;
- вітамін С — 2,2%;
- мідь — 1,9%;
- кальцій та магній — по 1,8%;
- фолієва кислота — 1,7%;
- вітамін В6 — 1,2%;
- цинк і фосфор — трохи менш як 1%.
У невеликій кількості також присутні калій, ніацин, рибофлавін, вітамін Е, пантотенова кислота, тіамін та холін. Цінність базиліку в тому, що навіть невелика його кількість постачає організм багатьма корисними речовинами. Приміром, якщо з’їсти лише 25 г, це повністю забезпечить потребу у вітаміні К. На що впливає цей жиророзчинний вітамін?
- Він залучений у синтез 4 з 13 білків, які відповідають за згортання крові та зупинку кровотечі.
- Допомагає виробляти білки, які беруть участь у створенні та відновленні здорової кісткової тканини. У людей, які щодня отримують достатню кількість вітаміну К, вища щільність кісток і вдвічі нижчий ризик перелому стегна. Звісно, це спрацює лише за умови, що організм має вдосталь кальцію, фосфору, вітаміну D та магнію.
- Сприяє здоров’ю серця, оскільки залучений у виробництві білків, які запобігають кальцифікації артерій серця та атеросклерозу. Це зменшує ризик інсульту, інфаркту міокарда та інших серцевих захворювань.
У страви найкраще додавати свіжий базилік. Користь від нього буде вищою, адже на відміну від вареного чи тушкованого, листя без термічної обробки зберігає всі вітаміни. А що робить марганець?
- Бере участь в обміні вуглеводів, амінокислот і холестерину.
- Разом з іншими мінералами допомагає підтримувати нормальну щільність кісток, що особливо важливо для людей похилого віку.
- Залучений у виробництві інсуліну, тож допомагає підтримувати нормальний рівень цукру у крові.
- Бере участь у виробленні тироксину — гормону, який необхідний для нормального функціонування щитоподібної залози. Тироксин відповідає за нормальний апетит, обмін речовин та ефективність роботи внутрішніх органів.
- З його допомогою синтезується амінокислота пролін, яка потрібна для вироблення колагену. Завдяки цьому рани швидше загоюються.
- Є складовою супероксиддисмутази — одного з найважливіших антиоксидантів, який захищає клітини від ушкоджень, запобігає хронічним запальним процесам і сповільнює старіння організму.
Чи може завдати базилік шкоди? Він є цілком безпечним, тож його можна додавати у раціон без вагань. Виняток — люди, які приймають препарати для розрідження крові. Значна кількість вітаміну К може зменшити дію таких препаратів, тому стосовно вживання базиліка варто порадитися з лікарем.
Базилік: чим корисний під час схуднення
Худнути має бути смачно, а базилік майже не містить калорій та водночас додає стравам виразного аромату та смаку. Його листя точно не стане на заваді зменшенню ваги та може трохи сприяти цьому. Марганець у його складі впливає на обмін речовин і нормалізацію рівня цукру. Завдяки цьому менша ймовірність різкого падіння цукру у крові, яке є частою причиною переїдання.
Що приготувати з базиліком?
Найкраще їсти базилік свіжим чи сушеним. У гарячі страви варто додавати його перед подачею на стіл. А сушене листя варто зберігати у закритих ємностях цілим, не подрібнюючи, — так воно краще зберігає ефірні олії та смак. Ось кілька перевірених рецептів:
- Макарони з кабачковим соусом і базиліком — класичне поєднання пасти та запашних трав потішить приємним смаком і забезпечить організм повільними вуглеводами.
- Сирно-базилікові оладки — оригінальна ароматна страва з доволі високим вмістом білків і жирів.
- Салат з кіноа та базиліку — багатий на вітаміни обід, який забезпечує значну частку денної потреби у вуглеводах.
- Омлет у лаваші з моцарелою, помідорами та базиліком — відмінна смакова комбінація. Мінімум часу на приготування.
Коментарі не відображають думку редакторів та авторів блогу.