Кавун – це корисна ягода чи надмірне джерело цукру? Як краще їсти кавун, щоб він не нашкодив фігурі та чи можна його їсти при схудненні? Чи їстівне насіння кавуна і яку воно має користь? Про все це нижче.
Кавун: користь і шкода
Корисні властивості м’якоті кавуна переважають над шкідливими. Ось ключові переваги від споживання кавуна:
- велика кількість кремнію, добова норма набереться з 250 г кавунової м’якоті (кремній потрібен для пружної шкіри та профілактики зморшок);
- у кавуні міститься залізо, порція 250 г забезпечить 15% денної потреби заліза для жінок і 25-30% потреби чоловіків (хоча слід зауважити, що рослинне залізо засвоюється трохи гірше, ніж з тваринних продуктів);
- користь кавуна полягає також у вмісті вітамінів групи В (а точніше: В1, В2, В6, В9), порція м’якоті забезпечить від 8 до 15% денної потреби цих вітамінів);
- кавун – хороше джерело калію, який потрібен для роботи серця та підтримки нормального артеріального тиску;
- ще один плюс, який містить кавун – його користь для шкіри та імунітету завдяки вітамінам С, А та бета каротину (до того ж, ці корисні компоненти є антиоксидантами).
Що стосується шкоди, то ключове – це вміст цукрів. У 100 г м’якоті міститься 6 г цукрів. Тому кавун обережно слід їсти тим, хто має порушення роботи підшлункової залози (в тому числі діабет та переддіабетичний стан), печінки, жовчного міхура і кишківника. В таких випадках важливо обмежувати порцію кавуна до 250 г (якщо діабету та переддіабету немає, то до 400-500 г). Бо, крім підняття рівня цукру в крові, кавун також може спричиняти здуття.
Чи можна їсти кавун під час схуднення?
Одночасно користь і шкода кавунів проявляється для тих, хто худне. З однієї сторони, є такі відчутні переваги:
- високий вміст води і калію (а це означає, добирання свої денної норми води і профілактика набряків);
- клітковина для роботи кишківника;
- низька калорійність – всього 28 ккал на 100 г м’якоті;
- помірна кількість цукру, в порівнянні з іншими фруктами та ягодами (наприклад, банани та виноград містять по 15-18 г цукрів на 100 г, а яблука, персики та сливи – по 8-11 г, тому, тож 6 г цукру в кавунах – це доволі помірно).
Але для схуднення є і мінуси. Найбільш суттєвий в тому, що через низьку калорійність багато хто споживає кавун ледь не кілограмами. Хоча, як і будь-які фрукти та ягоди, кавун також потребує обмеження. Особливо в тих випадках, якщо в людини невисока активність (наприклад, сидяча робота) і ці цукри з кавуна не зможуть витратитись як джерело енергії.
Користь та шкода кавуна будуть збалансовані, якщо його їсти в помірній кількості та після їжі. Наприклад, спожити по 250-300 г після сніданку та обіду. Так кавун буде важко переїсти, буде помірна кількість цукру за один раз і не буде різкого падіння цукру та відчуття голоду після споживання (бо інша їжа трохи гальмує стрибок цукру).
Міфи про корисні властивості кавуна
Чомусь, саме кавуни «обросли» найбільшою кількістю міфів, в порівнянні з іншими ягодами та фруктами. Найвідоміші помилкові думки такі:
- Кавунова дієта для схуднення, коли людина має споживати лише кавун в необмеженій кількості 5-7 днів підряд. Така дієта принесе лише шкоду організму. Адже не забезпечує його потрібними жирами, білками та повільними вуглеводами. Натомість, людина, яка споживає лише кавун – їсть прості вуглеводи та цукор з водою, та дотримується надмірного дефіциту калорій. Все це дійсно допоможе скинути вагу на декілька днів, але одразу після завершення дієти вага повертається, при чому в більшій кількості, ніж було скинуто.
- Ще один міф – про величезну кількість харчових волокон. Буцім-то, кавун містить прожилки-волокна, які швидко очищують кишківник. Насправді, в м’якоті дійсно містяться волокна. Залежно від зрілості, в кавуні в середньому міститься 0.4-0.5 г волокон на 100 г м’якоті. Якщо враховувати, що для більшості людей норма клітковини на день 25 г, то, щоб задовольнити денну потребу волокон, треба з’їсти 5 кг кавуна. Натомість, в такій кількості буде міститься 300 г цукрів (норма на день – до 50). Тож, кавун – корисна ягода, проте клітковину краще та легше набирати з бобових та круп.
- Міф про те, що споживання м’якоті кавуна «чистить нирки від піску та каміння» через високий вміст води. Якщо говорити про те, чи має кавун лікувальні властивості для нирок – то це лише міф. Він не впливає на кількість піску чи каміння в нирках. Наявність та виведення цих компонентів з нирок має контролювати лікар (уролог або нефролог). Проте, кавун справді позитивно впливає на організм завдяки калію, зокрема: може зменшувати ризик появи набряків і допомагати дотримуватись своєї норми води (в кавунові м’якоті 93 г води на 100 г). А регулярне дотримання водного балансу (неважливо, просто питної води чи з кавуна) є профілактикою проблем з сечовидільною системою.
Насіння кавуна: користь, шкода, калорійність
Більшість викидає насіння з м’якоті кавуна. Хоча його можна вживати в їжу. Більше того, воно має доволі корисних хімічний склад, зокрема, у 100 г підсушеного кавунового насіння міститься:
- 130% денної потреби магнію, який потрібен для серцево-судинної, нервової системи, м’язів і навіть травлення;
- понад 90% потреби фосфору, який грає важливу роль для кісток та зубів;
- 85% денної потреби цинку, який важливий для імунітету та красивої шкіри;
- 40% потреби заліза (але через те, що воно рослинне, то засвоїться не все);
- 25% денної потреби калію (користь для серця та судин).
Інколи, краще обмежувати вживання цього насіння. Зокрема, до протипоказань відносяться вагітність, холецистит, розлади шлунково-кишкового тракту в стадії загострення, хвороби сечовивідної системи.
Як споживати насіння? Оптимальний варіант, щоб отримати всю користь насіння кавуна – додати його в смузі, фруктовий чи овочевий салат, перед цим подрібнивши разом з темною шкірочкою. Щоб насіння не окислилось, краще зберігати його в скляній ємності в темному місці.
Оригінальні рецепти з кавуном
Кавун, звісно, смачний і сам по собі. Проте, він може додати родзинку страві, смакувати і дивувати в доволі незвичних та оригінальних поєднаннях. Наприклад, в таких рецептах:
- кавун, підсмажений на грилі, і поданий з сиром фета та листочками свіжої м’яти, заправлений оливковою олією та бальзамічним оцтом;
- кавуново-м’ятний сорбет з додавнням лимонної цедри та рому;
- веганський салат з кавуна і персиків зі шпинатом, гарбузовим насінням, тофу, заправлений олією, медом та зерновою гірчицею (цей варіант ще й доволі корисний!).
Коментарі не відображають думку редакторів та авторів блогу.